Tarot, Hawkeye i nové Star Wars

Jako každý rok, tak i letos jsem si dal spoustu novoročních předsevzetí. Mezi nimi nechybí ani moje tradiční výzva přečíst 52 knih za celý rok (proto jsem ostatně založil i tento čtenářský blog). A proč právě tolik knih? Jedna kniha týdně dává právě to magické číslo 52.

Letos jsem si svoji čtenářskou výzvu chtěl i trochu zpestřit a tak jsem si přibral i trochu toho oddechové čtení v podobě komiksů. Jenže těch vychází velká spousta a tak jsem si musel zvolit nějaká kritéria.

Mám rád novinky a tak se pravidelně každý týden podívám na zoubek tomu, co je právě aktuální v zahraničí. Rozhodně se mi ale nechce číst 750 číslo Wonder Woman, takže volba padne na všechno nové, ale s pořadovou číslovkou jedna (maximálně 2). No a tady je můj výběr z prvního lednového týdne.

Ducktales Faires and Scares #1

Strýček Skrblík, Kulík, Bubík, a Dulík prozkoumali nezmapovaný ostrov a jsou připraveni se vrátit zpět domů. Nicméně Rampa se začne chovat dost podivně, najednou je z něj výborný pilot a skvělý automobilový závodník. Ještě horší je ale skutečnost, že se rozhodne všechny opustit a vydat se vlastní cestou.

Tenhle příběh funguje jako samostatné dobrodružství a tak je úplně jedno, jestli jde o první číslo v trojdílné minisérii. Téma je typicky disneyovsky rodinné a mnohem více si tento komiks užije dětský čtenář. Příjemná a nenáročná oddychovka s kvalitní kresbou.

Star Wars #1

Hned na úvod musím zmínit, že doslova nenávidím Star Wars. Respektive jako dítě jsem miloval původní trilogii, ale všechno co bylo vydáno po tom považuji za čiré zlo. Od špatně napsaných postav až po příšerný scénář, který nezachrání ani digitální triky. Proto jsem k téhle dojné krávě, kterou teď nově rozjíždí Marvel, přistupoval se značnou skepsí.

Byl jsem však mile překvapen, protože první sešit Star Wars byl napsán přesně pro old school fanoušky jako jsem já. Příběh je zasazen do událostí po bitvě o planetu Hoth, kdy je celá Aliance rebelů rozprášena, Han Solo zamražený v karbonitu a Luke zná hroznou pravdu o svém otci. V této situaci třímá posádka Millennium Falcon v čele s princeznou Leiou, Lukem, Landem, Chewbaccou a droidy C-3PO a R2-D2 osud galaxie opět ve svých rukou. Výborná pocta původní filmové sérii a skvěle nakreslené vesmírné bitvy. Doporučuji.

Hawkeye: Freefall #1

Jakmile začne město napadat nový Ronin, podezření okamžitě dopadne na Hawkeye. Ten má však na práci jiné věci a neřeší, kdo nosí jeho starý kostým. Hlavní starosti mu dělá šéf podsvětí Hood, který se opět vyvlékl z okovů spravedlnosti a Hawkeye ho chce dostat.

Clint Barton se vrací ve zcela nové sérii a i když se pyšní číslovkou jedna, tak si tenhle příběh mnohem lépe vychutnáte, pokud už se v Marvel univerzu vyznáte. To je ostatně (možná jen můj) problém s celým Marvelem. Musíte toho mít načteno spoustu, abyste si příběhy mohly řádně vychutnat a nepomáhá tomu ani 100+1 vesmír. Dám ještě šanci dalším dílům a uvidím.

Tarot #1

První díl komiksu Tarot začíná během druhé světové války, kdy Kapitán Amerika, Namor a Human Torch musí bojovat proti nacistům a jejich oživlým sochám. Ti nejprve dostávají slušnou nakládačku, ale pak se z kapitána Ameriky stane Hulk a vše rozmlátí na kousky. Výborný a záživný začátek, který ale bohužel později dostává naloženo, podobně jako hlavní hrdinové v úvodu.

U tohoto komiksu jsem trpěl ještě více, než u Hawkeye. Celý příběh byl pro mě jen zmatečná přehlídka časových os, nezáživných postav a zmatečných dialogů. Nevím jestli je to jen můj pocit, ale Marvel prostě nepomáhá novým fanouškům naskočit na jeho rozjetou loď. Nedoporučuju.