Strom viselců

Peter Grant je zpět už po šesté! Chladným ho nenechává ani jedna londýnská Řeka, náhle objevivší se kouzelnice, ani onen záhadný Muž bez tváře.

Benu Aaronovitchovi se v českých luzích a hájích dostalo zasloužené pozornosti až po té, co se jeho Řeky Londýna staly v roce 2015 trhákem nakladatelství Argo. Během tří let jsme se dočkali šesti knih a jednoho komiksu. České čtenářstvo městské urban fantasy se přemístilo do ulic tajemného Londýna spolu s policejním konstáblem Peterem Grantem, který jednoho dne vyslechne ducha a dostane se tak do speciálního magického oddělení Metropolitní policie. Autor Ben Aaronovitch se zase v létě 2017 přemístil do České republiky, aby se svou místní širokou fanouškovskou základnou prohodil pár slov na několika veřejných vystoupeních. Někteří ho mohou znát i jako scénáristu slavného seriálu Doktor Who. Nutno podotknout, že Peterovi k dokonalosti chybí jen červená telefonní budka pohybující se časoprostorem.

Nový případ na první pohled nevypadá vůbec „rozmarovsky.“ (Rozmar – ono magické oddělení Metropolitní policie, pozn. redakce). Zabitý boháč z luxusní čtvrti, na kterého mohl mít pifku kdokoliv. Konkurenty počínaje, tchýní konče. Nebo naopak. Jakmile se však do vyšetřování připletou drogy, staré kouzelnické listiny, lišák, jenž v průběhu staletí mění svou podobu, a dcera řeky Tyburn (nazývané vznešeně lady Ty), Peter vypíná mobil a pouští se do akce.

Ani tentokráte nebudou čtenáři, zvyklí na Aaronovitchův styl, zklamáni. Kniha hýří typickým anglickým humorem, nevšedními popisy míst a sarkastickými komentáři hlavní postavy. Na stranu druhou nebudou ani překvapeni žádným novým prvkem, jak tomu bylo například v předchozím díle Rozmarné léto, kde jsme se z Londýna přesunuli na anglický venkov. Kouzelný, samozřejmě.

Do příběhu se vplétají nové postavy, čímž vzniká směsice nejrůznějších jmen a přezdívek – před čtením se důkladně ujistěte, že si pamatujete předcházející díly. Staří známí se vracejí, otázky se vyjasňují a Muž bez tváře možná přijde i o masku. Zkrátka a dobře – fanoušci jsou nadšeni a noví čtenáři, nechť raději začnou od začátku.