Stranger Things, Daphne Byrne a světová epidemie #2

Týden uplynul jako voda a máme tu výběr komiksových novinek z druhého lednového týdne. Opět jsem vybral čtyři první čísla a tentokrát se mi povedlo mít zastoupena i všechna hlavní komiksová vydavatelství – DC, Marvel, Dark Horse a Image.

The Clock #1

Ve východní Evropě vypukne epidemie neznámého typu rakoviny a během několika týdnů se rozšíří po celém světě. Nezabírá na ni chemoterapie ani jiné léky a pacient do dvou měsíců umírá. Mladý vědec, kterému zemřela manželka a zároveň je nakažena jeho dcera, se pouští do hledání protilátky. Hodiny tikají a hrozí, že vymře polovina populace.

Komiks by se dal rozdělit na dvě pomyslné poloviny. V té první sledujeme pátrání po léku v zapadlé vesnici, kde jsou lidé z neznámého důvodu imunní. Hned vzápětí ji ale napadnou povstalci a sledujeme akčnější pasáž. Ta ale bohužel celý komiks trochu sráží, protože to pravé napětí sledujeme až v druhé polovině, kdy se objevují informace o viru a sledujeme předpověď katastrofické budoucnosti. Nedočkavě vyhlížím další číslo a jednoznačně tuhle novinku od Image Comics doporučuji.

Daphne Byrne #1

DO DC Comics si přizvali na spolupráci spisovatele Joe Hilla, který stojí za slavnou sérií Zámek a Klíč a pod jeho jménem vzniká pět originálních hororových sérií označených jako Hill House Comics. V této edici vychází Basketful of Heads, The Dollhouse Family, The Low, Low Woods, Plunge a Daphne Byrne. Sám Hill se podílí jen na prvně jmenovaném a na Plunge, který začne vycházet v únoru. Daphne Byrne tak není jeho dílem a bohužel, je to vidět.

Píše se rok 1886 a mladá Daphne tragicky přichází o svého otce. Její matka to nenese příliš dobře a tak hledá útěchu v kontaktu se záhrobím. Bohužel celá seance je jen důmyslný podvod na získání peněz od důvěřivých zákazníků, což Daphne brzy prokoukne. A zatímco se snaží svou matku varovat, začíná se v ní probouzet cosi hladového.

Nijak zvlášť nevyhledávám horory (zejména proto, že mě vyděsí kde co), ale tohle dílo mě nechalo chladným. Celému komiksu neprospívá ani vyloženě hnusná obálka a tak je jedinou zajímavou věcí je jednostránkový strip Sea Dogs, který napsal sám Hill. Nedoporučuji.

Stranger Things: Into the Fire #1

Studio Dark Horse vypustilo další novinku ze světa Stranger Things, která navazuje na události předchozí minisérie – Stranger Things: Six (česky vyjde v březnu tohoto roku). V pokračování sledujeme osudy dvojice testovacích subjektů Dr. Brennera, kterým se podařilo utéct. Oba si žijí své obyčejné životy a snaží se zapomenout na minulost. Jednoho se dozvídají o uzavření laboratoře, kde byla i jejich známá – Devítka. Ta má pyrokinetické schopnosti, zároveň je však trochu labilní.

Pokud se vám líbily předešlé komiksové série, bude se vám líbit i Into the Fire. Pro ty z nás, kteří na filmové sérii oceňovali prvky hororu a scifi, dokořeněnou notnou dávkou vizuálu z let osmdesátých, budou zklamáni. Nic takového tu není a celé první číslo má spíš nádech superhrdinského komiksu. Slabší průměr, do čtení dalšího dílu se budu spíš nutit.

Marvels X #1

Začátek tohoto prequelu pro EARTH X je velmi podobný The Clock. Celý svět postihne záhadná nákaza, ale místo toho, aby světovou populaci zdecimovala, získá každý člověk nějakou superschopnost. Až na Davida. Ten je poslední obyčejný kluk na Zemi a musí se protloukat zničeným světem. Lidé se totiž neřídí spidermanovským heslem s velkou mocí přichází i velká zodpovědnost a tak si vlastní planetu zdevastují.

Nejsou tu žádné epické bitvy ani představení nových superhrdinů a superpadouchů s nabušenými schopnostmi. Místo toho je nám servírován příběh kluka, který se snaží přežít. A i když se to tu super(ne)hrdiny jen hemží, je tohle zatím to nejlepší, co jsem od Marvelu letos četl. Doporučuji.