Spící obři

Když jedenáctiletá Rose Franklinová vyrazí ven na svém novém kole netuší, že se o hodinu později probudí na obří kovové dlani a nevědomky tak učiní největší objev v historii lidstva. Brzy se však objeví armáda a začíná rozsáhlá krycí akce.

Kromě artefaktu, jehož stáří je odhadováno na šest tisíc let a je vyroben ze vzácného iridia, se na místě nálezu nachází i několik panelů pokrytých neznámými znaky. Tyto symboly září, i když nemají zdroj světla. Poprvé v dějinách je nalezen důkaz o existenci mimozemské civilizace.

O sedmnáct let později, kdy je dlaň stejně záhadná jako v den nalezení, je do vyšetřovacího týmu povolána Rose. Z té vyrostl kvalifikovaný fyzik a brzy přichází s metodou, jak odhalit i další části mimozemského obra. Za pomoci pilotky Kary Resnikové a jejího parťáka Ryana Mitchella se podaří najít všechny kousky skládačky a obřího robota sestavit. Shodou okolností se stanou i prvními piloty, kteří zkompletovaný stroj mohou ovládat.

Celá kniha je vyprávěna skrze rozhovory, zápisy v denících a z útržků denního tisku. To je zároveň velký klad a velké mínus této knihy. Děj rychle odsýpá a autor dokáže na malém prostoru odvyprávět řadu událostí. Bohužel nemáme šanci poznat postavy do hloubky, takže když přijde nečekaný zvrat, jsou nám osudy hlavních hrdinů tak trochu ukradené. Navíc u většiny šokujících událostí zjistíte, že vlastně až tak šokující nejsou.

Spící obři jsou prvním dílem z připravované série Akta Themis a je to znát. Úvod knihy, kdy sledujeme postupné objevování jednotlivých částí, je velmi napínavý. Nevíme odkud se obr vzal, k čemu slouží a jestli jich je víc. Celé to má nádech mimozemského tajemna, které uměl mistrně odvyprávět Arthur C. Clark ve svém díle Setkání s Rámou. Jakmile je však stroj kompletní, sklouzne děj do milostného propletence, aby následně vyústil v hrozbu celosvětového konfliktu.

Na konci tak máme řadu otázek bez jednoznačných odpovědí a nezbývá nám, než sáhnout po pokračování s názvem Probuzení bohové.