Pod sněhem

Pokud znáte klasické rodinné oslavy, pak víte, že málokdy se obejdou bez menších či větších komplikací. Představte si ale, že se na cestu musí do jednoho auta namačkat hned tři dospělé sestry se svými dětmi a kupou zavazadel. K tomu má každá z nich absolutně jinou povahu a navzájem se moc nemusí. Teď máte dostačující důvod se domnívat, že všechno nebude až tak růžové. Avšak pod povrchem se toho skrývá ještě mnohem víc.

Olga, Blanka a Kristýna se vydávají na strastiplnou cestu, na tátovu oslavu narozenin. Atmosféra houstne. Připomínají se staré křivdy a otvírají ty nové. Každá ze sester v sobě navíc dusí i své vlastní skryté problémy. Žádná z nich totiž nemá dokonalý život, jakkoliv by se to na první pohled těm ostatním mohlo zdát.

Blanka, maminka tří dětí, trpí neustálými pochybnostmi o věrnosti svého manžela, který tráví čím dál více času v práci a třetí dítě už vlastně ani nechtěl. Je opravdu Blančiným snem být mámou na plný úvazek, v ošoupaných teplácích a nedostatkem času na sebe sama?

Olga, vychovávající svého malého syna Olího bez otce, razí zásadu, že bez chlapa je jí líp. Má dost prostoru na svou práci, která je pro ni důležitější než mít doma všechno perfektně naklizené. A navíc se nemusí otravovat starostmi o to, zda jí je někdo věrný, nebo ne. Opravdu je takhle spokojená?

Kristýna je mladá, svobodná a ještě nepoznamenaná povinnostmi spojenými s výchovou dětí a péčí o domácnost. Avšak bezstarostný svobodný život jí taky nic moc neříká. Místo toho, aby prožívala milostné románky s adepty na „pana dokonalého“, souží se vztahem s ženatým mužem. Ale opravdu chce, aby kvůli ní někdo opustil manželku a malou dceru?

Petra Soukupová nepopisuje situace rodinných problémů jako vtipné scénky, ale poukazuje jimi na drtivou tíhu malých či velkých osobních bouří, které mohou mít dohromady sílu hurikánu. Svým osobitým stylem „chrlení“ jedné věty za druhou zobrazuje myšlenkové pochody postav, jejich nitro, a to v na první pohled chaotickém sledu. Avšak právě tím se Soukupová trefila do černého, protože přesně tak se každému z nás myšlenky v hlavě honí.

Ačkoliv román na první pohled může klamat tím, že se v něm nic důležitého nebo akčního neodehraje, opak je pravdou. Petra Soukupová dokazuje, že ústředním tématem nemusí vždy být extra akční události, ale stačí po jeden jediný den sledovat své hrdiny s jejich každodenními strastmi, vyslat je na společnou cestu a čekat, až se jejich pocity, osudy a povahy skloubí dohromady. A možná budete překvapení, co se nakonec objeví pod povrchem. Nebo pod sněhem.