Nejlepší kniha o Fake News

„It´s fake news!“ Od doby prezidentských voleb v USA se užití tohoto spojení vyrojila jako houby po dešti. Vniklo nám do našich myslí, naše ústa ho dále reprodukovala. Ale víme vlastně, co to je? O vysvětlení se snaží kniha, jejíž titul sám obsahuje fake news.

Řekněte sami, může autor rovnou v názvu své knihy tvrdit, že je ve svém oboru nejlepší, když při tvoření nemohla zdaleka projít rukama kritiků? Nemůže! Autoři – pedagogové Masarykovy univerzity Miloš Gregor a Petra Vejvodová – také hned v úvodu vysvětlují, že se jedná o ironii a jakousi karikaturu fake news, které většinou poznáme dle velkých písmen a vykřičníků.

Co stojí za knihou možná zaujme některé více než kniha jako taková. Právě okolo dvou zmíněných pedagogů se utvořila skupinka studentů, které pobuřovala neschopnost českého lidu rozeznat (dez)informace. Založili proto projekt Zvol si info. Na jejich webových stránkách najdete ke stažení Stopařova průvodce po internetu – návod, kde a jak shánět na mediálních vlnách pravdivé informace. Se svou osvětou vyrazili na turné po českých školách. Tedy spíše, kam je lidé pozvali. Jako pomocný materiál sepsali tuto Nejlepší knihu o fake news.

Kniha se snaží vzdělávat nenásilnou formou. Bohužel je to na ní taky dost průhledně znát. Rozhodně poskytuje spoustu zajímavých poznatků, avšak některé nejsou dostatečně vysvětleny, dotaženy do konce. Chápu, že cílovou skupinou čtenářů jsou především studenti, potažmo žáci základních škol, a tak se jim látku autoři snaží podat co nejsrozumitelněji a vtipně. Sem tam by ale bližší skutečnosti, hlouběji probrané neškodili. Pro rozumné lidi, kteří vědí, že Sputnik není médium, kde by se dali nalézt pouze a jen nestranné zprávy, nenabízí titul nic nového.

Na druhou stranu opravdu kvituji zařazení hned úvodních dvou kapitol, které (sice zase stručně, ale přece) shrnují dějiny jak samotných médií (a jejich způsobů, jak dostat dezinformace k lidem) od pravěku po dvacáté první století, tak i pojmů jakými je třeba propaganda či hoax.

V závěru se pak čtenářovi dostane tipů na rozšiřující literaturu, které podle mého průměrný alespoň středoškolsky vzdělaný člověk ocení daleko více než dílo samotné. Vzato kolem a kolem ale autorům musíme smeknout. Jedná se o jedinou českou knihu, která se tématu fake news věnuje tak, aby ho přiblížila prostému člověku. Tudíž ani název nelže – opravdu je nejlepší.