kniha tydne konec prokrastinace

Konec prokrastinace

Český autor Petr Ludwig vydal svou knihu v roce 2013. Napsal ji poté, co téma studoval několik let. Seznam zdrojů je úctyhodný a na knize je vidět, že nevaří z vody. Konec prokrastinace vás rozhýbe směrem k akci. Pochopíte, kde se bere nechuť k náročným úkolům a KOPR (konstantní odpor k práci). Jak se dostáváme do pastí, ve kterých stagnujeme. Kudy vede cesta ven, dál, rychleji, efektivněji… Nahustí do vás informace v té nejvstřebatelnější podobě. A že to jsou informace poctivé, téma hluboce nastudované a prožité. S informacemi rovnou vstřebáte i nové schopnosti a nástroje. Připravené k použití ihned po osvícení.

Prokrastinace je chorobné odkládání úkolů a povinností. Neděláme ty, které jsou zásadní a důležité. Odkládáme náročné nebo těžké úkoly, jak to jen jde, takže je nakonec děláme nedokonale, špatně anebo taky vůbec. Přicházíme o čas, přicházíme o výsledky, jednoduše nenaplňujeme svůj potenciál. Proč vlastně?

Ludwig nám spolu s textem předkládá originální minimalistické ilustrace – schémata, na kterých funguje náš mozek a naše chování. Myslím, že mnoho lidí se v nich se zatrnutím / smíchem / uvolněním pozná. Pojmy a kresby z této knihy jsou tak užitečné a pravdivé, že se kniha stala bestsellerem.

Hned v počátku popisuje rozhodovací paralýzu nás, lidí dneška, kteří máme přistup k tolika zdrojům a příležitostem, že máme strach vybrat si. A pustit vše ostatní. Zjistíme, že podceňujeme a odkládáme dokonce i základní rozhodnutí a vědomí toho, čeho chceme v životě dosáhnout a kam se chceme dostat. Kapitola o tvorbě osobní vize je jedna z nejsilnějších částí knihy a dává nám do ruky opravdu mocný nástroj.

Legendární je jeho trénink Slona a péče o Jezdce. Ti představují dvě části našeho mozku a dvě stránky naší osobnosti – emoce a logiku. Nestačí jen vědět, co chceme. Potřebujeme také konat. Jsme jezdec, který určuje směr a vzdálenost, ale také slon, který musí ujít celou cestu. Každý z nich řeší své vlastní problémy, každý z nich potřebuje jinou péči. Ludwig názorně vysvětluje běžné problémy obou entit a jak se s nimi vyrovnat. Když Jezdec ví, co je potřeba udělat, a Slon je ochoten a schopen konat, Ludwig jde ještě dál. Je tady metoda zvyšování laťky a posilování svalu vlastní vůle. Taky moc užitečný nástroj.

Ludwig dokáže vnést něco nového a funkčního i do tak provařeného tématu, jako je lísteček TO-DO, neboli seznam toho, co máte udělat. Jsem fanda do To-Do seznamů a mým problémem je, že jich mám hodně a mám na nich hodně položek. Většinou se v nich topím. Ludwig navrhuje zajímavý upgrade systému tak, aby všechny nápady a úkoly, co jich jen naše kreativní a zahlcená mysl vygeneruje, měly své místečko a ústily do jasného úderného seznamu, který je zvládnutelný v rámci jednoho dne. Zázrak.

Co dle mého Konec prokrastinace činí výjimečným, je ovšem její přesah. Ludwig se nebojí otevírat témata, jako je smysluplnost našeho konání. Ne být lepší, bohatší, víc pracovat, o to tady nejde. Jde o hluboké lidské uspokojení ze sebe sama, které ovšem přichází, pokud konáme smysluplnou činnost. Smysl musíme najít sami, ovšem většina věcí, které za to stojí, leží mimo naši komfortní zónu. Smůla. Opustit komfortní zónu a pobývat mimo ni dlouhodobě – na opravdu zásadních projektech, chce jistou schopnost nebo dovednost. A tou je hrdinství. Jak trénovat hrdinství?

Přečtěte si to.