A každé ráno je cesta domů delší a delší

Získat si čtenáře je umění. Získat si čtenáře na šedesáti osmi stranách je čirá magie. Kouzelník Backman to ale dokázal a při čtení vystřídáte pocity dojetí, štěstí i smutku. To vše na jeden nádech.

Útlá knížečka, která mistrovsky vystihuje smutné téma, se kterým se perou autoři ze všech koutů světa již po celou věčnost. Jak se rozloučit s blízkou osobou, které se čas neúprosně krátí? Či lépe řečeno – jak se má ona osoba rozloučit se svým okolím?

Za dějovou linii, jednoduchou jako počty v první třídě, by se kdejaký pisálek styděl. Dědeček rád sedává se svým vnukem na lavičce. Povídají si. Toť vše. Vše pokud jde o akci. Co se týče citového prožitku – inu, někdy taková lavička může říct mnoho slov a být stále lavičkou.

Dříve než odejde tělo, odchází dědečkovi paměť. A tak, aby si ji alespoň trochu osvěžil, probírá s vnukem Noahem úplně všecičko, celý život. Od chytání ryb a stanování po ty nejniternější lidské touhy. Ale vlastně, tou je rybaření taky.

Ač doopravdy rozmlouvá dědeček po celou dobu jen s Nohaem, ve své mysli – či snad srdci, kdo ví – stačí povědět to nejdůležitější všem důležitým. Jsme tak svědky dialogu otce se synem, muže se ženou a konečně i dědečka s vnukem, jež pojí silné mezigenerační pochopení.

Netřeba získávat klamný dojem, že je těch skoro sedmdesát stran filozofickým opusem, za který by se nemusel stydět ani Kant. Téma života – a ano, přiznejme si to, také smrti – líčí Fredrik Backman s živoucím humorem sobě vlastním. Poselství si po přečtení může každý odnést jiné, osobně jsem si připomněla, že je třeba se smát a brát životní zkoušky s nadhledem. Jinak bychom se mohli všichni jít zakrýt kotvou.

Třešničku na dortu představují minimalistické, přesto poetické ilustrace. Například loď jen tak uprostřed knihy. Pochopíte, až se začtete. Stejně tak obálka skutečně vezme za srdce a pohladí po duši. Stejně jako celá kniha. Nezbývá než složit hold autoru a zalistovat.